
Ceiling Fans By V- Guard Industries Limited
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Number of Blades | Three |
| Blade Material | Plastic |
| Motor Type | AC |
| Sweep Diameter | 1200 mm |
| Voltage | 230V |
| Power Consumption | 75W |
| Usage | Residential cooling; Offices; Retail spaces |
| Features | Quiet operation, Strong build, Speed control, Efficient airflow, Custom designs |
Product Overview
Key Features
Product Features:
Better air delivery with less air cutting sound
Strongly built flat motor construction
Better regulation of speed
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, V- Guard Industries Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fan in bulk from V- Guard Industries Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Director
Mr R. K. Singh
Address
No. 201 B, 2nd Floor, Sagar Tower, Near Mtnl Office, District Center, Janakpuri, New Delhi, Delhi, 110058, India
Report incorrect details








































