
Ceiling Fans
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Ceiling Fan |
| Color | Brass |
| Number of Blades | Five |
| Blade Material | Wood |
| Motor Power | 75W |
| Voltage | 220V |
| Sweep Diameter | 1200 mm |
| Mounting Type | Ceiling |
| Speed Settings | Three |
| Usage | Residential cooling, improves air circulation in rooms. |
| Features | Powerful motor, Low voltage start, Adjustable head, Attractive design, Easy operation, Better function |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, S.S Traders has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fan in bulk from S.S Traders at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
08ABUPY3472F1ZX
Payment Mode
Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08ABUPY3472F1ZX
Alwar, Rajasthan
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Shyam Sunder Yadav
Address
Hukkma Market, Ram Chowk, Near Neelam Chowk, Main Road, Bhiwadi Road, Alwar, Rajasthan, 301019, India
ceiling fans in Alwar
Report incorrect details






































