
Cctv Surveillance Camera - High Resolution Imaging | Premium Quality Materials, Cutting Edge Technology, Thoroughly Inspected
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Camera Type | Dome |
| Resolution | 1080p |
| Sensor Type | CMOS |
| Lens | 2.8mm |
| IR LEDs | Yes |
| Power Supply | 12V |
| Housing Material | Metal |
| Usage | Security surveillance of various indoor and outdoor locations. |
| Operating Temp | -10°C to 50°C |
| Dimensions | 100mm Dia |
| Weight | 0.5kg |
| Features | High Resolution, Wide Angle, Durable Housing, Easy Installation, Remote Viewing, Cost Effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, LUXA CONTROL SYSTEMS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from LUXA CONTROL SYSTEMS PVT. LTD. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider
Employee Count
15
Establishment
2012
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Director
Dr. Prashanth Bhat
Address
No.459, 8th Cross Bhuvaneshwari Nagar, Hebbala, Dasarahalli, Bengaluru, Karnataka, 560024, India
cctv video camera in Bengaluru
Report incorrect details








































