
Cctv Security Camera By Rrp Enterprises
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Security Camera |
| Dominant Color | White |
| Resolution | 720p |
| Sensor Type | CCD |
| Lens | 3.6mm |
| Power | 12V DC |
| Housing Material | Plastic |
| Dimensions | 100x80x50 mm |
| Usage | Surveillance in public and industrial areas for monitoring |
| Features | High resolution, Excellent sensitivity, Easy installation, Long life |
Product Overview
Key Features
Owing to our dedicated professionals, we are engaged in offering supreme quality CCTV security Camera. By using quality approved components and pioneering technology, our ingenious professionals manufacture the offered camera as per the defined quality standards. Proposed camera is widely used in public and industrial premises for ensuring high security. The offered camera is used in monitoring and some other activities. Clients can avail offered CCTV Security Camera from us in various technical specifications at most reasonable prices.
Features:
High resolution
Excellent sensitivity
Easy installation
Longer service life
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, RRP ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from RRP ENTERPRISES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2009
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Panipat, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Name
Mr. Rakesh Arora
Address
12, Subhash Nagar, Near Arvind Hospital, Tehsil Town, Near G.T. Road, Panipat, Haryana, 132103, India
Report incorrect details


































