
Cctv Cameras - High Strength Raw Material Build | Customized Solutions For Enhanced Durability And Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | CCTV Camera |
| Dominant Color | Off-white |
| Resolution | 1080p |
| Sensor Type | CMOS |
| Housing Material | Metal |
| Lens Type | Fixed |
| IR Range | 30m |
| Usage | Surveillance for security purposes in various environments |
| Power Supply | 12V DC |
| Operating Temperature | -20°C to +50°C |
| Weight | 1kg |
| Dimensions | 150x100x80mm |
| Certifications | CE, RoHS |
| Features | High quality, Long life, Customizable, Competitive price, Secure monitoring, Clear vision |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Sunil Engineering Works has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from Sunil Engineering Works at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1988
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Managing Director
Mr. Tejpal Sharma
Address
Plot No-169, Dwarka, Near Manglapuri Terminal, Palam, New Delhi, Delhi, 110045, India
Report incorrect details








































