
Cctv Cameras - High-resolution Imaging
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Image Sensor | CMOS |
| Resolution | 1080p |
| Lens | 2.8mm |
| Night Vision | IR LEDs |
| Power | 12V DC |
| Housing Material | Aluminum |
| Usage | Security surveillance, monitoring various locations like business premises, homes etc. |
| Dimensions | Variable |
| Weight | Variable |
| Operating Temperature | -10°C to 50°C |
| Standards Compliance | IP66 |
| Features | High Resolution, Wide Angle, Night Vision, Remote Viewing, Easy Install, Durable Design, Cost Effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Galaxy Engineers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from Galaxy Engineers at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
2012
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Manager
Mr. Sujit K` Jha
Address
Plot No. A-663,Ground floor, GD Colony, Mayur Vihar Phase-3, Near Ryan international school, Delhi, Delhi, 110096, India
cctv camera in Delhi
Report incorrect details



































