
Cauvery Type Transformers
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Rating | 10-100 kVA |
| Input Voltage | 230V |
| Output Voltage | Variable |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Efficiency | 95% |
| Material | CRGO Steel |
| Weight | 50-200 kg |
| Dimensions | Variable |
| Insulation Class | H |
| Compliance Standards | IS 2026 |
| Usage | Industrial power supply, custom applications in south India |
| Features | High efficiency, Custom design, Reliable operation, Precise voltage, Compact size, Durable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Cavery Power Control has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Transformer & Transformer Components in bulk from Cavery Power Control at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mrs. A Vijayalakshmi
Address
Office No-32/2, Chennaiah Badavane, Anibesent School Road, Gollarahatti, Magadi Main Road, Bengaluru, Karnataka, 560091, India
transformers in Bengaluru
Report incorrect details



































