
B And R Ps 465
Price: 5000.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power Factor | >0.9 |
| IP Rating | IP20 |
| Color | Gray |
| Operating Temperature | -25AdegC to +70AdegC |
| Overheating Protection | YES |
| Surface Finish | Matte |
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Shape | Rectangular |
| Efficiency | >91% |
| Mounting Type | DIN Rail Mounting |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Humidity % | 20% aEUR" 90% (non-condensing) |
| Feature | High Efficiency, DIN Rail Mounting |
| Product Type | Power Supply Unit |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, Overload, Short Circuit |
| Frequency (MHz) | 50 aEUR" 60 Hz |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Energy Consumption | Efficient/Low |
| Output Type | DC |
| Dimension (L*W*H) | 70 mm x 122 mm x 140 mm |
| Weight | 1.85 kg |
| Input Voltage | 100 aEUR" 240V AC |
| Phase | Single Phase |
| Size | Compact |
| Material | Plastic and Metal |
| No Of Poles | 1 |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Days after Acceptance (DA), Delivery Point (DP), Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Hours |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | B&R PS 465 |
| Stock Quantity | 155 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Brand Name | B and R PS 465 |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 50 Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Color | Gray |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details





































