
B And R Am 050
Price: 5000.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Efficiency | a%0Y=85% |
| Humidity % | Max 90% RH |
| Feature | High Torque, Compact Design, Low Vibration |
| Overheating Protection | Other, Thermal Protection Included |
| Color | Silver Grey |
| Insulation Material | Class F |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Connector Type | Terminal Block |
| Mounting Type | Flange Mount / Foot Mount |
| Power Factor | 0.85 |
| IP Rating | IP65 |
| Shape | Rectangular |
| Operating Temperature | -10AdegC to +40AdegC |
| Product Type | AC Motor |
| Application | Industrial Automation, Packaging Machinery, Robotics |
| Protection Level | IP65 |
| Frequency (MHz) | 50-60 Hz |
| Rated Voltage | 230/400 V AC |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Shaft Output |
| Dimension (L*W*H) | 138 mm x 95 mm x 65 mm |
| Weight | 0.97 Kg |
| Phase | Three Phase |
| Size | Standard |
| Input Voltage | 230/400 V |
| No Of Poles | 3 |
| Connection Type | Terminal Box |
| Material | Aluminium Die-Cast |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cheque, Letter of Credit (L/C), Western Union, Paypal, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Delivery Point (DP), Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Hours |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Asia, Australia, North America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, South America, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | B&R AM 050 |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | B and R AM 050 |
| Stock Quantity | 155 |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Product Unit | 50 Piece/Pieces |
| Color | Silver Grey |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details





































