
B&r Do435
Price: 15000.00 INR / Piece
(15000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | High-speed data transfer, Reliable operation, Compact design, Easy installation, Versatile connectivity, Durable construction |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Surface Finish | Matte |
| Mounting Type | DIN rail |
| Connector Type | Spring Terminal |
| Feature | Hot Swap Support |
| Efficiency | High |
| Color | Black |
| Shape | Rectangular |
| Humidity % | 5% to 95% RH, Non-Condensing |
| Overheating Protection | YES |
| Operating Temperature | 0AdegC to 60AdegC |
| IP Rating | IP20 |
| Power Factor | >0.95 |
| Product Type | Digital Output Module |
| Application | Industrial Automation Systems |
| Protection Level | Other, High |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Relay/Transistor |
| Dimension (L*W*H) | 99 x 57 x 55 mm |
| Weight | Approx. 250g |
| Size | Standard |
| Input Voltage | 24V DC |
| Phase | Single/Three Phase Compatible |
| Connection Type | Screw Terminal |
| No Of Poles | 4 |
| Material | Industrial Grade Plastic & Metal |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Western Union, Paypal, Others, Telegraphic Transfer (T/T), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, South America, Eastern Europe, Middle East, Central America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | B&R DO435 |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Brand Name | B&R DO435 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Product Unit | 15 Piece/Pieces |
| Color | Black |
| Price | 15000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 55 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc control panels in Bhavnagar
Report incorrect details










































