
B&r 7a1261.7
Price: 5000.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | High speed, Low latency, Easy integration, Reliable operation, Compact design |
| Shape | Rectangular |
| IP Rating | IP65 |
| Power Factor | 0.88 |
| Efficiency | >90% |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Insulation Material | High-grade Plastic |
| Overheating Protection | YES |
| Color | Gray |
| Surface Finish | Matte |
| Humidity % | 10% - 90% non-condensing |
| Feature | High reliability, Modular design |
| Operating Temperature | 0AdegC to +55AdegC |
| Product Type | Automation Panel Module |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | IP65 |
| Frequency (MHz) | 50/60Hz |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Energy Consumption | 15W |
| Output Type | Digital |
| Dimension (L*W*H) | 244 mm A-- 61 mm A-- 98 mm |
| Weight | 930g |
| Input Voltage | 24V DC |
| Size | Standard |
| Phase | Single Phase |
| Connection Type | Terminal Clamp |
| Material | Plastic, Metal |
| No Of Poles | 1 |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cheque, Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Paypal, Western Union, Others, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Western Europe, Africa, Central America, Middle East, South America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | B&R 7A1261.7 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | B&R 7A1261.7 |
| Stock Quantity | 155 |
| Color | Gray |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 50 Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc panel in Bhavnagar
Report incorrect details




































