
Belden 3105a
Price: 82.0 INR / Meter
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Meter
Brand Name :
Belden
In Stock
Product Specifications
| Conductor Shape | Round |
| Rated Temperature | -20AdegC to 60AdegC |
| Install Type | Riser Rated (CMR) |
| Features | Low capacitance, flame-retardant, CMR rated, sunlight resistant, easy to install, flexible construction |
| Core Material | Tinned Copper |
| Dielectiric Strength | 1000V RMS min |
| Operating Temperature | -20AdegC to 60AdegC |
| Weight | Approx. 22 lbs/1000 ft |
| Cable Type | Twisted Pair, Shielded |
| Number of Conductor | 2 |
| Diameter | 0.167 inch (4.24 mm) |
| Core Number | 1 Pair |
| Usage & Applications | Indoor audio, control, instrumentation cabling |
| Armored Material | Not Armored |
| Insulation | Polyolefin |
| Conductor Type | Stranded |
| Product Type | Instrumentation/Audio Cable |
| Length | Standard roll: 1000 ft (305 m) |
| Voltage | Other, 300V |
| Insulation Material | Other, Polyolefin |
| Application | Other, Audio, instrumentation, control cable, low voltage signal transmission |
| Conductor Material | Other, Tinned Copper |
| Jacket Material | Other, PVC (Polyvinyl Chloride) |
| Storage Temperature | -40AdegC to 75AdegC |
| Shield Material | Aluminum Foil-Polyester Tape with Drain Wire |
| Jacket Color | Other, Chrome Gray |
| Dimension (L*W*H) | Varies by reel size |
| Color | Chrome Gray Jacket |
| Material | Copper, Polyolefin, PVC |
| Size | 20 AWG |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
P&S Innovation is a company run and managed by professionals, renowned in the automation industry in their respective area of expertise. We are based in the city of Noida, U.P. (India) and we serve clients across the country. We started adapting to the emerging markets and the latest trends in the Industrial Automation Industry. Thus we introduced Automation products such as DC drives, VFDs, Sensors, Encoders, PLCs, HMIs, Industrial Safety products, Industrial Cables & Wires, Ethernet Switches & Protocols Converters etc. and positioned ourselves as One Stop Source for most of the Industrial Automation products. Evolving further we expanded in providing Customized Automation Solutions based on the above products for all Verticals & Industries covering System Integrator, Automotive, Food & Beverages, Engineering, HVAC, Plastics, Steel, Power, Cement, Railways, Oil & Gas, Paper, Printing, Packaging, Chemicals & the latest entrant Solar Power Industry. The list is endless & ever expanding.We are suppliers, traders, service providers for Industrial Automation Products and Control Components. P&S Innovation also provides professional engineers / Technical Manpower services to our clients which includes Industrial Automation & Engineering Sector etc. In todays competitive world, time and cost have become important aspects of recruitment for every organization. we can help our clients in saving these when it comes to the selection & recruitment for the right people. Our goal is to provide the best in class services & solutions to our customers. Our Team Has Succeeded In Understanding The Needs Of The Industry And Creating Reliable Products & Resources To Serve Them All.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAYFP6340G1ZO
Certification
ISO 9001:2018
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAYFP6340G1ZO
Noida, Uttar Pradesh
Partner
Ms Soniya Singhal
Members since
6 Years
Address
E-168, Sagar IT Park, Sector-63, Noida, Gautam Buddha Nagar, Noida, Uttar Pradesh, 201309, India
Report incorrect details










































