
Belden 7710a - Digital Coax Snake Cable, Riser-cmr 3-rg6 18 Awg Solid Bare Copper Conductors, Foam Hdpe Core, Duofoil +95% Tinned Copper Braid, Pvc Jacket
Price: 100.0 INR / Meter
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
110 Meter
Brand Name :
Belden
In Stock
Product Specifications
| Cable Type | Multipair Audio/Data Cable |
| Rated Temperature | -20AdegC to +60AdegC |
| Dielectiric Strength | 1500 V RMS |
| Conductor Shape | Round |
| Core Number | 3 |
| Conductor Type | Stranded |
| Diameter | 6.10 mm (0.24 in) |
| Number of Conductor | 3 |
| Weight | ~39 lb/1000 ft (17.7 kg/305m) |
| Impedance | 110 Ohm (Nominal) |
| Core Material | Tinned Copper |
| Features | Flexible, High-Performance, Easy Installation, Shielded, High-Density, Low Loss, Highly Durable |
| Install Type | Permanent or Mobile |
| Insulation | Foam Polyolefin |
| Usage & Applications | Balanced Audio, Control, AES/EBU Digital Audio |
| Operating Temperature | -20AdegC to +60AdegC |
| Tensile Strength | Excellent (application dependent) |
| Product Type | Audio, Control & Instrumentation Cable |
| Length | 305 meters (1000 ft) |
| Voltage | Other, 300 V |
| Insulation Material | Other, Polyolefin |
| Application | Other, Professional Audio, Data Transmission, Studio Wiring, Broadcast, Sound Systems |
| Conductor Material | Other, Tinned Copper |
| Jacket Material | PVC |
| Storage Temperature | -40AdegC to +75AdegC |
| Connector Color | Black |
| Shield Material | Tinned Copper Braid |
| Jacket Color | Black |
| Dimension (L*W*H) | 305m (standard spool) |
| Color | Black |
| Material | Tinned Copper, Polyolefin, PVC |
| Size | 22 AWG |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
P&S Innovation is a company run and managed by professionals, renowned in the automation industry in their respective area of expertise. We are based in the city of Noida, U.P. (India) and we serve clients across the country. We started adapting to the emerging markets and the latest trends in the Industrial Automation Industry. Thus we introduced Automation products such as DC drives, VFDs, Sensors, Encoders, PLCs, HMIs, Industrial Safety products, Industrial Cables & Wires, Ethernet Switches & Protocols Converters etc. and positioned ourselves as One Stop Source for most of the Industrial Automation products. Evolving further we expanded in providing Customized Automation Solutions based on the above products for all Verticals & Industries covering System Integrator, Automotive, Food & Beverages, Engineering, HVAC, Plastics, Steel, Power, Cement, Railways, Oil & Gas, Paper, Printing, Packaging, Chemicals & the latest entrant Solar Power Industry. The list is endless & ever expanding.We are suppliers, traders, service providers for Industrial Automation Products and Control Components. P&S Innovation also provides professional engineers / Technical Manpower services to our clients which includes Industrial Automation & Engineering Sector etc. In todays competitive world, time and cost have become important aspects of recruitment for every organization. we can help our clients in saving these when it comes to the selection & recruitment for the right people. Our goal is to provide the best in class services & solutions to our customers. Our Team Has Succeeded In Understanding The Needs Of The Industry And Creating Reliable Products & Resources To Serve Them All.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAYFP6340G1ZO
Certification
ISO 9001:2018
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAYFP6340G1ZO
Noida, Uttar Pradesh
Partner
Ms Soniya Singhal
Members since
6 Years
Address
E-168, Sagar IT Park, Sector-63, Noida, Gautam Buddha Nagar, Noida, Uttar Pradesh, 201309, India
Report incorrect details










































