
Belden 3107a - Rs-485 2 Pair 22awg (7x30) Tinned Copper, Po Insulation With Overall Beldfoil Tinned Copper Braid Shield, Pvc Outer Jacket Cm
Price: 170.0 INR / Meter
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Meter
Brand Name :
Belden
In Stock
Product Specifications
| Install Type | Indoor, Fixed Installation |
| Core Material | Tinned Copper |
| Features | Individually shielded pairs, High signal integrity, Flexible, Flame Retardant, Low Capacitance, Suitable for Audio/Control applications |
| Cable Type | Multipair Audio/Control |
| Weight | 12.8 kg/km |
| Usage & Applications | Audio transmission, Instrumentation, Data/Signal Transfer |
| Operating Temperature | -20AdegC to +60AdegC |
| Number of Conductor | 2 per pair |
| Insulation | Polyolefin |
| Core Number | 1 pair (per cable) |
| Conductor Type | Stranded |
| Diameter | 5.4 mm (overall nominal) |
| Rated Temperature | -20AdegC to +60AdegC |
| Conductor Shape | Round |
| Product Type | Multipair Audio/Control Cable |
| Length | 305 meters (1000 ft) standard spool |
| Voltage | Other, 300 V RMS |
| Insulation Material | Other, Polyolefin |
| Application | Other, Multipair audio, Instrumentation/control, Professional audio, Analog and digital audio circuits |
| Conductor Material | Other, Tinned Copper |
| Jacket Material | PVC |
| Storage Temperature | -40AdegC to +75AdegC |
| Shield Material | Aluminum Foil with Drain Wire |
| Jacket Color | Other, Slate Gray |
| Dimension (L*W*H) | Varies per spool |
| Material | Copper, Polyolefin, PVC, Aluminum |
| Color | Slate Gray |
| Size | 22 AWG |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
P&S Innovation is a company run and managed by professionals, renowned in the automation industry in their respective area of expertise. We are based in the city of Noida, U.P. (India) and we serve clients across the country. We started adapting to the emerging markets and the latest trends in the Industrial Automation Industry. Thus we introduced Automation products such as DC drives, VFDs, Sensors, Encoders, PLCs, HMIs, Industrial Safety products, Industrial Cables & Wires, Ethernet Switches & Protocols Converters etc. and positioned ourselves as One Stop Source for most of the Industrial Automation products. Evolving further we expanded in providing Customized Automation Solutions based on the above products for all Verticals & Industries covering System Integrator, Automotive, Food & Beverages, Engineering, HVAC, Plastics, Steel, Power, Cement, Railways, Oil & Gas, Paper, Printing, Packaging, Chemicals & the latest entrant Solar Power Industry. The list is endless & ever expanding.We are suppliers, traders, service providers for Industrial Automation Products and Control Components. P&S Innovation also provides professional engineers / Technical Manpower services to our clients which includes Industrial Automation & Engineering Sector etc. In todays competitive world, time and cost have become important aspects of recruitment for every organization. we can help our clients in saving these when it comes to the selection & recruitment for the right people. Our goal is to provide the best in class services & solutions to our customers. Our Team Has Succeeded In Understanding The Needs Of The Industry And Creating Reliable Products & Resources To Serve Them All.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAYFP6340G1ZO
Certification
ISO 9001:2018
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAYFP6340G1ZO
Noida, Uttar Pradesh
Partner
Ms Soniya Singhal
Members since
6 Years
Address
E-168, Sagar IT Park, Sector-63, Noida, Gautam Buddha Nagar, Noida, Uttar Pradesh, 201309, India
Report incorrect details










































