
Belden 1505a - 75 Ohm Sdi Coax, Rg-59, 20 Awg Solid Bc, Foil + 95% Tc Braid, Pvc Jacket, Cmr | Durable And Reliable Signal Transmission
Price: 75.0 INR / Meter
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Meter
Brand Name :
Belden
In Stock
Product Specifications
| Features | High performance, low capacitance, suited for high-definition video, reliable signal transmission, flexible design. |
| Dielectiric Strength | 1500 Vrms |
| Insulation | Foamed Polyethylene |
| Core Number | Single core (coax) |
| Weight | 14 kg/km approx. |
| Usage & Applications | Professional/Commercial AV, Broadcast Studios, CCTV |
| Diameter | 6.10 mm (0.240 in) |
| Number of Conductor | 1 (Coaxial) |
| Armored Material | Not armored |
| Install Type | Fixed or portable |
| Operating Temperature | -20AdegC to +60AdegC |
| Impedance | 75 Ohm |
| Core Material | Bare Copper |
| Conductor Shape | Round |
| Conductor Type | Solid |
| Cable Type | Coaxial RG-59/U Type |
| Tensile Strength | Approximated as per cable design |
| Rated Temperature | -20AdegC to +60AdegC |
| Product Type | Coaxial Cable |
| Length | 305 m (1000 ft) standard spool, custom lengths available. |
| Voltage | Other, 300 V RMS Max |
| Insulation Material | Other, Foamed Polyethylene (FPE) |
| Application | Other, Broadcast, professional video, digital video transmission, HDTV, component video, RGB, CCTV. |
| Conductor Material | Other, Bare Copper |
| Jacket Material | PVC |
| Storage Temperature | -40AdegC to +75AdegC |
| Connector Color | Varies by connector, typically not pre-terminated. |
| Shield Material | Tinned Copper Braid (95% coverage), Aluminum/Polyester Tape |
| Jacket Color | Blue |
| Dimension (L*W*H) | Diameter: 6.10 mm (0.240 in); Length as specified |
| Color | Blue |
| Material | Bare Copper, Polyethylene, PVC |
| Size | 24 AWG (0.511 mm conductor) |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
P&S Innovation is a company run and managed by professionals, renowned in the automation industry in their respective area of expertise. We are based in the city of Noida, U.P. (India) and we serve clients across the country. We started adapting to the emerging markets and the latest trends in the Industrial Automation Industry. Thus we introduced Automation products such as DC drives, VFDs, Sensors, Encoders, PLCs, HMIs, Industrial Safety products, Industrial Cables & Wires, Ethernet Switches & Protocols Converters etc. and positioned ourselves as One Stop Source for most of the Industrial Automation products. Evolving further we expanded in providing Customized Automation Solutions based on the above products for all Verticals & Industries covering System Integrator, Automotive, Food & Beverages, Engineering, HVAC, Plastics, Steel, Power, Cement, Railways, Oil & Gas, Paper, Printing, Packaging, Chemicals & the latest entrant Solar Power Industry. The list is endless & ever expanding.We are suppliers, traders, service providers for Industrial Automation Products and Control Components. P&S Innovation also provides professional engineers / Technical Manpower services to our clients which includes Industrial Automation & Engineering Sector etc. In todays competitive world, time and cost have become important aspects of recruitment for every organization. we can help our clients in saving these when it comes to the selection & recruitment for the right people. Our goal is to provide the best in class services & solutions to our customers. Our Team Has Succeeded In Understanding The Needs Of The Industry And Creating Reliable Products & Resources To Serve Them All.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAYFP6340G1ZO
Certification
ISO 9001:2018
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAYFP6340G1ZO
Noida, Uttar Pradesh
Partner
Ms Soniya Singhal
Members since
6 Years
Address
E-168, Sagar IT Park, Sector-63, Noida, Gautam Buddha Nagar, Noida, Uttar Pradesh, 201309, India
Report incorrect details










































