
Beijer E1101
Price: 21000.00 INR / Piece
(21000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Intuitive interface, Remote access, Data logging, Process control, High reliability, Easy integration, Cost-effective |
| Mounting Type | Panel Mounting |
| Shape | Rectangular |
| IP Rating | IP65 (front) |
| Connector Type | Screw terminals, Serial connectors |
| Humidity % | 10-90% RH (non-condensing) |
| Surface Finish | Anti-glare, smooth front panel |
| Operating Temperature | 0AdegC to +50AdegC |
| Feature | Touch operation, User programmable, Ethernet support |
| Overheating Protection | Other, No built-in |
| Color | Black/Gray |
| Insulation Material | Plastic/Aluminum housing |
| Product Type | Human Machine Interface (HMI) Panel |
| Application | Industrial Automation/Control |
| Protection Level | Other, NEMA 4X / IP65 (front) |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Energy Consumption | Approx. 18W |
| Dimension (L*W*H) | 310 x 215 x 60 mm |
| Weight | Approx. 1.1 kg |
| Input Voltage | 24V DC |
| Size | 10.4 inch TFT Touchscreen |
| Connection Type | Terminal block, RS232/RS422/RS485, Ethernet |
| Material | Plastic (front), Aluminum (case) |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Brand Name | BEIJER E1101 |
| Returnable | No |
| Color | Black/Gray |
| Price | 21000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 20 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Product Unit | 10 Piece/Pieces |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc panel in Bhavnagar
Report incorrect details




































