
Beckhoff Interbus-s Ek1100 - Application: Plc
Price: 1000.00 INR / Piece
(1000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
50
In Stock
Product Specifications
| Material | Plastic |
| Dimensions | 100mm x 80mm x 40mm |
| Number of Ports | 8 |
| Voltage | 24V DC |
| Current | 1A |
| Operating Temperature | 0°C to 60°C |
| Weight | 0.2kg |
| Features | High Speed, Reliable, Compact, Easy Setup, Low Latency |
| Output Type | Other, EtherCAT Communication |
| Power Supply | External 24 V DC |
| Output Current | 2 Amp Ampere (amp) |
| Application | Industrial Automation |
| Connector Type | EtherCAT |
| Cooling Method | Passive Cooling |
| Product Type | Coupler |
| Output Power | 24 V Volt (v) |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Voltage Protection | Integrated |
| Storage Temperature | -25AdegC to +85AdegC Celsius (oC) |
| Returnable | No |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Price | 1000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 50 |
| Stock Quantity | 5 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 50 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
power supply board in Bhavnagar
Report incorrect details




































