
Beckhoff Interbus-s Ek1110 - Application: Plc
Price: 1000.00 INR / Piece
(1000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
25
In Stock
Product Specifications
| Material | Plastic |
| Dimensions | 90 x 60 x 40 mm |
| Weight | 0.2 kg |
| Operating temperature | 0 - 55 °C |
| Humidity | 5 - 95% |
| Voltage | 24 VDC |
| Current | 1 A |
| Features | High speed, Real-time, Compact size, Easy installation, Reliable operation, Modular design, Cost-effective |
| Power Supply | External 24 V DC |
| Working Temperature | -25AdegC to +60AdegC |
| Output Type | Other, Digital |
| Cooling Method | Passive Cooling |
| Application | Automation Systems |
| Connector Type | Ethernet |
| Operating Temperature | -25AdegC to +60AdegC |
| Output Current | 1.75 Amp Ampere (amp) |
| Product Type | INTERBUS-S Coupler |
| Output Power | 24 V Volt (v) |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Voltage Protection | Overvoltage Protection |
| Efficiency | High |
| Storage Temperature | -40AdegC to +85AdegC Celsius (oC) |
| Product Unit | 25 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Moq | 25 |
| Packsize | 1 |
| Price | 1000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 25 |
| Currency | INR |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 125 |
| Minimum Order Quantity | 25 |
| Minimum Ordered Packs | 25 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
power supply board in Bhavnagar
Report incorrect details




































