
Beckhoff Power Supply
Price: 10000.00 INR / Piece
(10000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Power supply type | AC/DC |
| Output voltage | 24 VDC |
| Output current | 10 A |
| Dimensions | 120 x 80 x 50 mm |
| Weight | 0.5 kg |
| Operating temperature | 0-50 °C |
| Protection class | IP20 |
| Features | High efficiency, Reliable operation, Compact design, Easy installation, Wide voltage range |
| Phase | Single, Other |
| Power Supply | Beckhoff Power Supply BX8000-0000 |
| Output Current | 1.45 Amp Ampere (amp) |
| Output Type | DC |
| Connector Type | D-Sub and Others |
| Application | Industrial Automation |
| Cooling Method | Natural Convection |
| Product Type | Power Supply Module |
| Output Power | 24 V Volt (v) |
| Voltage Protection | IP 20/ Variable |
| Material | Metal |
| Storage Temperature | -40 to +85 Deg C Celsius (oC) |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Price | 10000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Brand Name | BECKHOFF |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
power supply board in Bhavnagar
Report incorrect details







































