
Beckhoff El7041
Price: 5000.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Humidity % | <95% (no condensation) |
| Overheating Protection | Other, Yes (thermal overload protection) |
| Surface Finish | Matt |
| Connector Type | Spring loaded terminals |
| IP Rating | IP20 |
| Efficiency | High efficiency stepper control |
| Operating Temperature | 0...+55 AdegC |
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Shape | Rectangular |
| Feature | Microstepping, full or half step selectable |
| Color | Light Grey |
| Mounting Type | DIN rail mounting |
| Product Type | Stepper Motor Terminal (EL7041) |
| Application | Step motor drive applications; EtherCAT I/O systems |
| Protection Level | Other, Overcurrent and short-circuit protection |
| Frequency (MHz) | Up to 100 (Switching Frequency) |
| Rated Voltage | 24 V DC (typical) |
| Energy Consumption | Max. 2 W (module only) |
| Output Type | PWM output |
| Dimension (L*W*H) | 100 mm A-- 12 mm A-- 68 mm |
| Weight | Approx. 70 g |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Size | Compact |
| Phase | Single Phase |
| Material | Plastic, Metal |
| Connection Type | Push-in and plug connector |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Western Union, Paypal, Others, Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Hours |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, Asia, North America, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | BECKHOFF EL7041 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Stock Quantity | 500 |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Brand Name | BECKHOFF EL7041 |
| Returnable | No |
| Color | Light Grey |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details





































