
Automatic Tube Forming Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Tube Former |
| Primary Color | Off-white |
| Material | Steel |
| Dimensions | 40x30x60 cm |
| Power | 220V |
| Weight | 50 kg |
| Tube Diameter | 10-25 mm |
| Usage | Forms metal tubes automatically. Ideal for jewelry or small-scale manufacturing. |
| Features | Automatic operation, Rust proof, Easy to use, Corrosion proof, Maintenance free |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | 5-10 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Condition: New
Rust Proof: Yes
Corrosion Proof: Yes
Easy To Operate
Maintenance Free machine
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GANESH AUTOMATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Machineries in bulk from GANESH AUTOMATION at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1975
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAPFG5012M1ZA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAPFG5012M1ZA
Ahmedabad, Gujarat
Manager
Mr. Tejas Mistry
Address
BNo.77-78 ,B H NEW COTTON MILL, NR LAITESHWAR MAHADEV,AMRAIWADI, Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
tube forming machine in Ahmedabad
Report incorrect details






































