
Color Navy Blue And Simons Gray Industrial Grade Automatic Thermocol Plate Making Machine
Price: 590000.00 INR
(500000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
590900.00 INR / Piece
Weight :
3500.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Color navy Blue and Simons Gray |
| Product Type | Other, Thermocol Plate Making Machine |
| Power Source | Electricity |
| Operating Type | Automatic |
| Weight (kg) | 1500 approx. Kilograms (kg) |
| Payment Terms | Others, Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 5 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Shipping Type | order_percent |
| Pkg Box Height | 75.00 in |
| Brand Name | GROW INDIA |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Min Quantity | 1 |
| Max Quantity | 10 |
| Pkg Box Breadth | 65.00 in |
| Shipping Rate | 2.00 |
| Returnable | No |
| GSTIN | 18% |
| Weight | 3500.00 Kilogram |
| Packsize | 1 |
| MRP | 590900.00 INR |
| Mop | 1 |
| Price | 500000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Color | Color navy Blue and Simons Gray |
| Stock Quantity | 10 |
| Pkg Box Length | 45.00 in |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
1. PLC Delta
2. PID Control 8 nos.
3. P.I.C control delta
4. Cylinder 100x 100
5. Chain Hook Squrusestom Attest Movement
6. One Peeveeum Pump with Motor 1440 R.P. M.
7. One HP Pump capacity P.M ant 300 Litters Airsorcultion capacity
8. Break Motor 40 R. P.M
9. Body M.S Angele Size 40x405
10. Color navy Blue and Simons Gray
11. Unit capacity 1.5 ton
12. Power consumption 12kg watt
13. Cooling plate size 18x 23
14. Frame size 18x23
15. Outsize panel fitting
16. Cutting plate 65mm wall thickness
17. Cutting area 24x24 mm
18. Plate size 610mm 815mm
19. Cylinder 100x200mm stroke
20. Roller Cutter
21. 3hp motor
22. Power requirement : 15 kw
1. Dona ( 4a to 6a ) THERMOCOL & PLASTIC
2. Thali (7a to 14a ) THERMOCOL & PLASTIC
3. Plate (7a to 14a ) THERMOCOL & PLASTIC
4. Cup ( 40ml to 80 ml) PLASTIC
S. NO. PRODUCT PRODUCTION / hr.
1 THALI / PLATE 4500 in 1 hr.
2 DONA 10800 in 1 hr.
3 CUP 65 in 1 min
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
8
Establishment
2025
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
10DWCPK5386N1Z8
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 10DWCPK5386N1Z8
Buxar, Bihar
Proprietor
Mr Ajit Pathak
Members since
1 Years
Address
Railway Crossing, Itarhi Road, Near P.C. College, Post Gajadhar Ganj, Buxar, Bihar, 802103, India
thermocol plate making machine in Buxar
Report incorrect details









































