
Automatic Rice Packing Machine
Price: 800000.00 INR / Unit
(800000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Application | Rice, Granular Food Products |
| Filling Range | 10g to 5kg |
| Usage | Granular Packing |
| Noise Level | Low |
| Power Supply | Single Phase |
| Features | Automatic Bag Forming, Easy Operation |
| Color | Other, Silver & Grey |
| Type | Other, Automatic Rice Packing Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Feature | Other, High Accuracy Weighing |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Granule Pouch Packing Machine |
| Capacity | 2500 Pouch per hour |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | Other, PLC Control Panel |
| Drive Type | Pneumatic |
| Power | 2.5 kW |
| Voltage | 220 V |
| Weight (kg) | Approx 500 Kg |
| Dimension (L*W*H) | 1800 x 1000 x 2200 mm |
| Sealing Type | Other, Heat Seal |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Packsize | 1 |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Color | Other, Silver & Grey |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 800000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Unit/Units |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33BAGPM8282B1ZT
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33BAGPM8282B1ZT
Coimbatore, Tamil Nadu
proprietor
Mr. Mohamed Salim
Members since
1 Years
Address
No 97/a , Puliyamaram Thottam, Athiplayam Road, Chinnavedampatti Po, Ganpathy, Coimbatore, Tamil Nadu, 641049, India
rice packaging machines in Coimbatore
Report incorrect details



























