
Semi Automatic Jumbo Bagging System
Price: 1000000.00 INR / Unit
(1000000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Application | Bulk material packaging |
| Power Supply | Three Phase |
| Filling Range | 500 to 2000 kg |
| Color | Other, Silver / Metallic |
| Usage | Industrial bag packaging |
| Noise Level | Low |
| Features | Sturdy construction, Easy operation |
| Type | Other, Jumbo Bagging System |
| Material | Stainless Steel |
| Feature | Other, Dust-free operation, High accuracy |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Bag Filling Machine |
| Capacity | 500-1000 bags/day |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Control System | Other, PLC Based |
| Drive Type | Electric |
| Power | 5-8 kW |
| Voltage | 220-440 V |
| Weight (kg) | 1200-1800 kg |
| Dimension (L*W*H) | 2500 x 1500 x 3200 mm |
| Sealing Type | Other, Heat Sealing Option |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Color | Other, Silver / Metallic |
| Price | 1000000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 5 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33BAGPM8282B1ZT
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33BAGPM8282B1ZT
Coimbatore, Tamil Nadu
proprietor
Mr. Mohamed Salim
Members since
1 Years
Address
No 97/a , Puliyamaram Thottam, Athiplayam Road, Chinnavedampatti Po, Ganpathy, Coimbatore, Tamil Nadu, 641049, India
Report incorrect details






























