
Automatic Pneumatic Pouch Packing Machine
Price: 250000 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
Brand Name :
Tirumala Engineering Industries
In Stock
Product Specifications
| Filling Range | 10g - 1kg (Adjustable) |
| Power Supply | Single Phase |
| Usage | Food, Pharmaceutical, Chemical, and Other Industries |
| Application | Pouch packing of granules, powders, liquids |
| Features | Corrosion resistant, Easy operation, Digital display |
| Noise Level | Low |
| Type | Other, Automatic Pneumatic Pouch Packing Machine |
| Material | Stainless Steel |
| Feature | Other, High efficiency, Low maintenance, Robust construction |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Multi-function Packaging Machine |
| Capacity | 30-60 Pouches per Minute |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Pneumatic |
| Power | 2 kW |
| Voltage | 220V / 50Hz |
| Weight (kg) | 300 kg (Approx.) |
| Dimension (L*W*H) | 1000mm x 900mm x 2000mm |
| Color | Other, Silver / Metallic |
| Sealing Type | Heat Sealing |
| Main Domestic Market | Karnataka, Andhra Pradesh, Maharashtra, Tamil Nadu, Telangana |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
9
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36AAFFT2051F1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AAFFT2051F1ZG
Hyderabad, Telangana
Accepts only Domestic inquiries
Managing Partner
Mr. E. S Naik
Members since
6 Years
Address
Plot No 1-9-382/4, EC Complex, Kushaiguda, Near Navkiran Engg. Kushaiguda, Hyderabad, Telangana, 500062, India
pneumatic pouch packing machine in Hyderabad
Report incorrect details

































