




Automatic Semi Pneumatic Pouch Packing Machine Capacity: 1500 Kg/hr
Price: 318600.00 INR / Piece
(270000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
370000.00 INR / Piece
Weight :
850.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Other |
| Type | Filling Machine |
| Material | Stainless steel |
| Feature | Rust Proof, Heavy Duty Machine |
| Capacity | 1500 Kg/hr |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Pneumatic |
| Power | 1 hp Milliampere (mA) |
| Voltage | 230 Volt (v) |
| Weight (kg) | Approx. 350 Kgs. Kilograms (kg) |
| Warranty | 1 year |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Main Export Market(s) | South America, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Packsize | 1 |
| Shipping Type | order_percent |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Height | 87.00 cm |
| Mop | 1 |
| Max Quantity | 10 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Color | Other |
| Brand Name | shreem engineers |
| Shipping Rate | 2.00 |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Length | 34.00 cm |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| GSTIN | 18% |
| Currency | INR |
| MRP | 370000.00 INR |
| Returnable | No |
| Weight | 850.00 Kilogram |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Breadth | 68.00 cm |
| Stock Quantity | 10 |
| Price | 270000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ACKFS8114M1ZQ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ACKFS8114M1ZQ
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Hemal Bhatt
Members since
12 Years
Address
31 to 34, Shree Hari Darshan Indl., Park, B/H Vatva GIDC, Phase-IV, Nr Baroda Express Way, Ramol, Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
pneumatic pouch packing machine in Ahmedabad
Report incorrect details

































