






Automatic Pallet Stacker
Price: 100000.00 INR / Piece
(100000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Control System | Push Button / Electronic Controller |
| Rotation Type | 180 Degree Steering |
| Rack Capacity | Up to 1500 kg |
| Motor Type | AC Motor |
| Equipment Type | Pallet Stacker |
| Lifting Speed | 80 mm/s |
| Forklift | No |
| Wheel Type | Other, Polyurethane Wheels |
| Handle Type | Ergonomic Handle with Control Buttons |
| Features | Low noise, Maintenance-free design |
| Condition | New |
| Lifting Capacity | 1000 kg |
| Max. Lifting Load | 1000 kg |
| Max. Lifting Height | 3000 mm |
| Power Source | Electric |
| Power Consumption | 1.5 kW |
| Voltage | 220V AC |
| Feature | Power-assisted Lifting and Lowering |
| Attributes | Other, Heavy Duty, Durable |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Brand Name | ASH INDUSTRIAL SOLUTIONS |
| Stock Quantity | 5 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 100000.00 INR (Approx.) |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
8
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27BSDPA0311A1ZW
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27BSDPA0311A1ZW
Pune, Maharashtra
Proprietor
Mr. Ankit Landge
Members since
2 Years
Address
Ground Floor, Shop No.1, Atharva Apartment, Old Sangvi, PCMC, Opposite Maruti Mandir, Pune, Maharashtra, 411027, India
pallet stacker in Pune
Report incorrect details

































