
Automatic Multi Track Pouch Machine - Stainless Steel, 50kg, 100ppm | High Speed, Fault Detection, Easy Maintenance, Versatile Use
Price: 950000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | Variable |
| Power | 380V |
| Weight | 1000kg |
| Speed | 100ppm |
| Capacity | 50kg |
| Packaging Type | Pouches |
| Features | High Speed, Easy Maintenance, Fault Detection, Multi-Track, Versatile Use, Durable Build, Automated Process, Increased Efficiency |
| Type | Multi-Function Packaging Machines |
| Feature | Beverage, Food, Other |
| Automatic Grade | Automatic |
| Payment Terms | Cheque, Delivery Point (DP), Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID) |
| Delivery Time | 15 Days |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | Haryana |
Product Overview
Key Features
- High speed performance.
- Fault detection system.
- Convenient to maintain.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, UNIVERSAL ENGINEERING has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packaging Machine in bulk from UNIVERSAL ENGINEERING at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
8
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Faridabad, Haryana
Director
Mr. Kamal Sharma
Address
E-332, S.G.M. Nagar, Near Badkhal, N.I.T, Faridabad, Haryana, 121001, India
automatic pouch packing machines in Faridabad
Report incorrect details








































