
Automatic Pouch Packing Machines
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Machine speed | Up to 80 SPM |
| Packing range | Up to 1000 gram |
| No. of tracks | Single track |
| Max. roll width | 400 mm |
| Max. roll dia | 200 mm |
| Max length of pouch | Up to 300 mm |
| Film draw mechanism | ServoClutch & Brake mechanism |
| Web controller | Electronic web edge controlPneumo hydraulic web edge controller |
| Compressed air | 4 CFM @ 6 kg/cm sq |
| Electrical power required | Up to 4 KW |
| Main Body Frame | SS BodyMS with Powder coatingMS with SS cladding |
| Type of Sealing | 4 Side Sealing3 side sealingCenter sealing |
| Machine Dimension | 1812mm X 1130mm x 2300mm |
| Net weight | 1500 kg |
| Features | High speed, Easy operation, Durable, Efficient, Versatile, Reliable, Cost-effective |
| Supply Ability | 30 Per Month |
| Delivery Time | 8 Week |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAECA0878K1ZJ
Certification
ISO 9001:2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAECA0878K1ZJ
Faridabad, Haryana
Coordinator
Mr Ankit Sehrawat
Members since
15 Years
Address
44 K.M. Stone, Delhi Mathura Road, Sikri, Faridabad, Haryana, 121004, India
automatic pouch packing machines in Faridabad
Report incorrect details









































