
Automatic Guided Vehicle (Agv)
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Payload Capacity | 1500kg |
| Dimensions | 1.5mx1.2mx2m |
| Power Source | Battery |
| Navigation System | Laser |
| Speed | 1.5m/s |
| Material | Steel |
| Safety Features | Emergency Stop |
| Features | Automated Navigation, Precise Movement, Efficient Material Handling, Increased Productivity, Reduced Labor Costs, Improved Safety, Easy Integration, Remote Monitoring |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD) |
| Delivery Time | 4-7 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Logics Auto Components India Pvt Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Automobiles in bulk from Logics Auto Components India Pvt Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AABCL7756Q1ZM
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AABCL7756Q1ZM
Noida, Uttar Pradesh
Marketing Manager
Mr. Ravi Ranjan Singh
Address
C 130, Ground Floor, Sector 65, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
automated guided vehicle in Noida
Report incorrect details



























