
Automatic Chalk Making Machine
Price Trend: 175000.00 - 275000.00 INR
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
One Machine
Brand Name :
Siparas
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | 10AdegC - 40AdegC |
| Production Capacity | 5000-10000 pcs/8 hr shift |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Connectivity Options | No connectivity/Standalone |
| Frame Type | Mild Steel Fabricated |
| Lubricating System | Manual/Oil Based |
| Machine Type | Chalk Making |
| Control System | Other, Push Button/PLC Control |
| Accuracy | High, uniform size output |
| Frequency | 50 Hz |
| Plastic Processed | Calcium Carbonate & Plaster of Paris |
| Noise Level | <75 dB |
| Features | Low maintenance, easy operation, robust build |
| Voltage | 220 V |
| Motor Power | 1.5 HP |
| Drive | Electric Motor Driven |
| Cooling System | Air Cooling |
| Model No | ACMM-100 |
| Product Type | Other, Automatic Chalk Making Machine |
| Technology | Other, Automatic, Mechanical |
| Power Source | Other, Electric |
| Operating Type | Other, Semi-Automatic |
| Power | 1.5 kW - 2 kW |
| Pressure | Hydraulic, adjustable as per requirement |
| Surface Treatment | Other, Powder Coated Frame |
| Dimension (L*W*H) | 1620 mm x 680 mm x 1200 mm |
| Weight (kg) | Approx. 400 kg |
| Color | Grey/Blue |
| Usage & Applications | Chalk stick manufacturing for schools, offices, industrial use |
| FOB Port | Wazirpur New Delhi |
| Payment Terms | Others, Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | Four Machine Per Week |
| Delivery Time | 15 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Middle East, Western Europe, Africa, Central America, South America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
8
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07BAWPS8351P1ZF
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07BAWPS8351P1ZF
Delhi, Delhi
Manager
Mrs Priyanka
Members since
4 Years
Address
C-114, Village-Naharpur, G-Block Road, Rohini, Sector-7, Delhi, Delhi, 110085, India
chalk making machine in Delhi
Report incorrect details



























