


Abb Repeater Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Components | PCB with Terminals, LED Indication, Relay |
| Cabinet Material | Reinforced Polycarbonate |
| Cooling System | Natural Air Cooled |
| Thickness | 35 mm (module width) |
| Features | High Reliability, DIN Rail Mountable, Test Button, Compact Design |
| Connectivity Type | Screw Terminal |
| Control System | Relay Based |
| Panel Type | Modular |
| Operating Voltage | 24-250 V DC/AC |
| Rated Operation Voltage | 250 V AC/DC |
| Rated Current | 2 A |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Rated Insulation Voltage | 300 V |
| Current Rating | 2 A |
| Way | Single |
| Base Material | Other, Polycarbonate |
| Cover Material | Other, Transparent Polycarbonate |
| Protection Class | Class II |
| Product Type | Other, Repeater Module |
| Material | Other, High-quality Polycarbonate (PC) |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 60255, IS 3231 |
| Surface Color | Other, Light Grey |
| Rated Voltage | 24-250 V DC/AC (as per model selection) |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 2 A |
| Dimension (L*W*H) | 74 mm x 22.5 mm x 110 mm (approx.) |
| Application | Signal Repeater in Substation/Automation Systems |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Status Indicator |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb modular switches in Bhavnagar
Report incorrect details





































