


Abb Repeater Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Abb
In Stock
Product Specifications
| Thickness | Standard |
| Rated Current | 2A |
| Cover Material | Other, Self-extinguishing Plastic |
| Operating Voltage | 24V DC / 230V AC |
| Features | Signal Repeat Function, DIN Rail Mountable, LED Status Indication |
| Cabinet Material | Plastic Body |
| Components | Relay, PCB, Connectors |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Panel Type | Module |
| Rated Operation Voltage | 24V DC / 230V AC |
| Current Rating | 2A |
| Cooling System | Passive |
| Control System | Digital |
| Base Material | Other, PC/ABS Blend |
| Rated Insulation Voltage | 250V AC |
| Protection Class | Class II |
| Connectivity Type | Terminal Block |
| Way | Single |
| Product Type | Other, Repeater Module |
| Material | Other, Plastic, Electronic Components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC |
| Surface Color | Other, Light Grey |
| Rated Voltage | 24V DC / 230V AC |
| Frequency (MHz) | 50-60 Hz |
| Maximum Output Current | 2A |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 90 x 100 x 30 mm |
| Application | Signal Transmission Extension |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, Non-display |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb modular switches in Bhavnagar
Report incorrect details





































