
Abb Pm561
Price: 11000.00 INR / Piece
(11000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | High performance, Modular design, Easy to use, Scalable, Reliable, Cost-effective, Ethernet communication, Advanced diagnostics, Remote monitoring, Safety features |
| IP Rating | IP20 |
| Operating Temperature | 0 C to +55 C |
| Surface Finish | Matte |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Connector Type | Push-in / Screw terminal |
| Overheating Protection | YES |
| Color | Grey |
| Insulation Material | High-grade plastic |
| Shape | Rectangular |
| Humidity % | 5% to 95%, non-condensing |
| Efficiency | High |
| Feature | Compact design, Integrated RS-232 & USB, Expandable |
| Product Type | Programmable Logic Controller (PLC) |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Output Type | Digital & Analog |
| Dimension (L*W*H) | 142 x 90 x 58 mm |
| Weight | 300 g |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Size | Standard |
| Material | Plastic & Metal |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ABB PM561 |
| Mop | 1 |
| Color | Grey |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 15 Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 55 |
| Brand Name | ABB |
| Price | 11000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc control panels in Bhavnagar
Report incorrect details










































