
Abb Pm554-t A0 - Compact Size, High Performance, Modular Design | Cost Effective, Easy To Use, Robust, Reliable Operation, Flexible, Scalable, Versatile
Price: 27000.00 INR / Piece
(27000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | High Performance, Reliable Operation, Easy to Use, Versatile, Modular Design, Scalable, Cost Effective, Flexible, Compact Size, Robust |
| Surface Finish | Matte |
| Connector Type | Screw Type |
| Humidity % | 10% - 95% (non-condensing) |
| Shape | Rectangular |
| IP Rating | IP20 |
| Color | Grey/White |
| Efficiency | High |
| Mounting Type | DIN Rail Mounting |
| Operating Temperature | 0C to +55C |
| Overheating Protection | YES |
| Feature | Built-in Display, Expandable I/O, Real Time Clock |
| Insulation Material | Plastic |
| Product Type | Programmable Logic Controller (PLC) |
| Application | Industrial Automation, Process Control |
| Protection Level | Other, Basic |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Energy Consumption | 3.0 W (typical) |
| Output Type | Relay Outputs |
| Dimension (L*W*H) | 90 x 105 x 60 mm |
| Weight | 260 g |
| Input Voltage | 24V DC |
| Phase | Single Phase |
| Size | Compact |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Material | Plastic, PCB, Electronic Components |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Western Union, Paypal, Delivery Point (DP), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Others, Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, Eastern Europe, Middle East, Central America, South America, Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ABB PM554-T A0 |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Price | 27000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 10 |
| Brand Name | ABB |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Color | Grey/White |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb plc in Bhavnagar
Report incorrect details

































