
Abb Keypad Eq7539
Price: 18000.00 INR / Piece
(18000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Intuitive interface, Easy operation, Reliable control, Programmable logic, Data logging, Remote access, Process automation, Enhanced efficiency, Reduced downtime, Improved safety |
| Humidity % | Max. 95% RH (non-condensing) |
| Color | Black with White Buttons |
| IP Rating | IP20 |
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Shape | Rectangular |
| Connector Type | Plug-in Terminal |
| Surface Finish | Matte |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Feature | Easy Snap Mounting, User Friendly Interface, Compact Design |
| Efficiency | Highly Responsive Keys |
| Operating Temperature | 0C to 50C |
| Product Type | Keypad |
| Application | Panel Accessories, Motor Control Units, Switchboards |
| Protection Level | Other, Basic (Non-waterproof) |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Energy Consumption | Minimal (typical of keypads) |
| Output Type | Signal/Logic Output |
| Dimension (L*W*H) | 110 x 75 x 20 mm (Approx.) |
| Weight | 150 g |
| Size | Standard |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Connection Type | Wired Terminal Block |
| Material | Polycarbonate |
| Payment Terms | Cheque, Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Paypal, Western Union, Telegraphic Transfer (T/T), Others, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | Western Europe, North America, Eastern Europe, Middle East, Central America, South America, Asia, Australia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ABB KEYPAD EQ7539 |
| Price Type | fixed |
| Price | 18000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 55 |
| Product Unit | 15 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | ABB |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Currency | INR |
| Color | Black with White Buttons |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
abb plc in Bhavnagar
Report incorrect details
































