
Premium Vacuum Cleaner - Durable Material, Compact Size, Sleek Design | Effortless Dust Removal, Multi-surface Cleaning
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Color | Red |
| Power | 1600W |
| Weight | 6kg |
| Capacity | 4L |
| Filtration | HEPA |
| Cord Length | 8m |
| Usage | Home and office cleaning; Carpet, hardwood floor, upholstery cleaning. |
| Noise Level | 75dB |
| Warranty | 1 year |
| Features | Powerful suction, Easy cleaning, Efficient dust removal, Durable design, Versatile use |
Product Overview
Key Features
A vacuum cleaner, also known as a sweeper or hoover, is a device that uses an air pump (a centrifugal fan in all but some of the very oldest models), to create a partial vacuum to suck up dust and dirt, usually from floors, and from other surfaces such as upholstery and draperies. Furthermore, we provide these Vacuum Cleaners at very nominal rates.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Roots Multiclean Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Vacuum Cleaner in bulk from Roots Multiclean Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
100
Establishment
1992
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AABCR0315F1ZW
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AABCR0315F1ZW
Navi Mumbai, Maharashtra
BDE
Mr. Vinesh K
Address
Block No. 5-10, Ground floor, Plot No. D1 & 2, Opp. Everest Nivara IT Park, TTC MIDC, Indira Nagar, Turbhe, Navi Mumbai, Maharashtra, 400705, India
vacuum cleaners in Navi Mumbai
Report incorrect details



































