
Vacuum - Stainless Steel, 220-380 Volt Operation | Silver Finish For Laboratory Use
Price: 3500.00 INR
(3500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Response Time | <1 s |
| Max Height | 1,200 mm |
| Humidity | 20% - 80% RH |
| Voltage | 220-380 Volt (v) |
| Usage | Laboratory |
| Features | Automatic Data Acquisition, Overload Protection |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Interface Type | RS232, USB |
| Number of Specimens | 4 |
| Accuracy | A+-0.5% |
| Resolution | 0.01 Pa |
| Equipment Type | Vacuum Testing Machine |
| Product Type | Vacuum |
| Temperature | 10AdegC - 40AdegC |
| Measuring Range | 0.1 - 10,000 Pa |
| Gas Pressure | 0.2 - 0.8 MPa |
| Test Range | 0 - 10 kN |
| Frequency | 50Hz |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Specimen Size | 50 x 100 mm |
| Operating Voltage | 220V / 380V |
| Display Type | Digital LCD |
| Port Size | DN25 |
| Power Supply | 220V / 380V AC, 50Hz |
| Application | Laboratory, Industrial Testing |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 50 L |
| Machine Weight | 120 kg |
| Test Speed | 0.01 - 500 mm/min |
| Test Width | 100 mm |
| Test Stroke | 600 mm |
| Control Mode | Programmable (Microprocessor-controlled) |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 10-15 Per Day |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | Box. |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, Eastern Europe, Middle East, Central America, Africa, South America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 3500.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Color | Silver |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
40
Establishment
1998
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AAAHU5344P1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAAHU5344P1ZO
Ambala Cantt, Haryana
Proprietor
Mr Umesh Gupta
Members since
9 Years
Address
4375, Science Market, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
laboratory ovens in Ambala Cantt
Report incorrect details










































