
Upvc Mesh Window
Price: 480 INR / Square Feet
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Square Feet
In Stock
Product Specifications
| Height | 1200 mm |
| Weather Resistance | Yes |
| Standard | ISI Certified |
| Operating Temperature | -20C to 60C |
| Finish Type | Matte |
| Usage & Applications | Home, Villa, Office |
| Load Capacity | Light Weight |
| Tensile Strength | Good |
| Security Features | Anti-theft Latch |
| Width | 1200 mm |
| Mesh Type | Fiberglass Mesh |
| Thickness | 2.5 mm |
| Operation Type | Manual |
| Glass Thickness | 4 mm |
| Anti Corrosion | Yes |
| Capacity | 1 unit |
| Function | Insect Protection, Ventilation |
| Coating Type | UV Resistant |
| Surface Finish | Smooth |
| Glass Type | Single Glazed |
| Product Type | Other, UPVC Mesh Window |
| Material | Other, UPVC |
| Screen Netting Material | Fiberglass |
| Size | 1200 x 1200 mm |
| Weight | 8 kg (approx) |
| Color | White |
| Application | Residential & Commercial Windows |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Design Type | Rectangular |
| Product Model | Standard UPVC Mesh Window |
| Window Type | Other, Sliding Mesh Window |
| Installation Type | Other, Built-in |
| Locking Type | Concealed Lock |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
13
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
21GWVPK2852K1Z0
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 21GWVPK2852K1Z0
Cuttack, Odisha
proprietor
Salim Khan
Members since
1 Years
Address
Plot No-125/362,Khata No-125/362, Unit-36, Cuttack, Odisha, 753009, India
Report incorrect details
































