
Upvc Mesh Windows
Price: 500 INR / Square Feet
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Square Feet
In Stock
Product Specifications
| Coating Type | UV Resistant Coating |
| Finish Type | Smooth Glossy Finish |
| Standard | ISI Certified |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Load Capacity | 45 kg |
| Height | 1500 mm |
| Operation Type | Sliding |
| Operating Temperature | -30C to 70C |
| Security Features | Reinforced Mesh, Internal Locking |
| Mesh Type | Stainless Steel Mesh |
| Glass Type | Single Glazed Toughened Glass |
| Function | Insect Protection & Ventilation |
| Weather Resistance | Yes |
| Usage & Applications | Homes, Offices, Hospitals |
| Thickness | 2.5 mm |
| Tensile Strength | 400 MPa (Mesh) |
| Glass Thickness | 5 mm |
| Capacity | One window per unit |
| Anti Corrosion | Yes |
| Width | 1200 mm |
| Product Type | Other, uPVC Mesh Window |
| Material | Other, uPVC |
| Screen Netting Material | Stainless Steel |
| Size | 1200x1500 mm |
| Weight | 12 kg |
| Color | White |
| Application | Residential and Commercial Windows |
| Window Type | Other, Sliding Mesh Window |
| Product Model | UPVC-MW-1200X1500 |
| Design Type | Modern Slim Profile |
| Mounting Type | Recessed or Surface Mount |
| Installation Type | Other, Wall Mounted |
| Locking Type | Multi-point Locking System |
| Supply Ability | 500 Per Day |
| Delivery Time | 1-3 Days |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
2
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36BNJPN8320B1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36BNJPN8320B1Z5
Hyderabad, Telangana
Name
Mr Shekhar Reddy
Members since
1 Years
Address
H.No 6-72/B, P.No 72-B, Narapally, Ghatkesar, Hyderabad, Telangana, 500088, India
upvc mesh window in Hyderabad
Report incorrect details

























