
Ups Battery Extension
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Battery type | Lead-acid |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 100Ah |
| Dimensions | 330 x 170 x 220mm |
| Weight | 25kg |
| Terminal type | F2 |
| Warranty | 1 year |
| Features | Extended backup, Reliable power, High capacity, Long lifespan, Safe operation |
Product Overview
Key Features
Features:
Optimum quality
Shock proof coating
Tear resistance
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Trigem Energy Systems has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Batteries in bulk from Trigem Energy Systems at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AEBPR3550D1ZW
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AEBPR3550D1ZW
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Amit Singh
Address
A/5, Sukomal Apartment, Beside Sarthak Tower Near Ramdev Cross Road, Satellite, Ramdev Nagar, Ahmedabad, Gujarat, 380015, India
ups battery in Ahmedabad
Report incorrect details



































