
Ups Battery - Compact Design, Reliable Backup Power For Voltage Drops And Outages | Supports Essential Devices For Minutes To Hours
Price: 8000.00 INR / Piece
(8000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Battery type | Lead acid |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 150Ah |
| Dimensions | 350 x 170 x 220mm |
| Weight | 28kg |
| Warranty | 36 months |
| Terminal type | Flat |
| Features | Long life, High capacity, Reliable power, Fast charging, Deep cycle, Maintenance free, Low self discharge |
| Supply Ability | 10 Per Day |
| Delivery Time | 7 Days |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 45 |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | AVK Power Solutions |
| Price | 8000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 8 Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AVK Power Solutions has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Batteries in bulk from AVK Power Solutions at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Partner
Mr. Selvasigamani Anbalagan
Address
No. 398/520, M.T.H. Road, Varadarajapuram, Ambattur, Chennai, Tamil Nadu, 600053, India
ups battery in Chennai
Report incorrect details


































