
Ups Batteries - Premium Quality, Long Service Life | Economical Rates, High Client Appreciation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Battery type | Lead-acid |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 12Ah |
| Dimensions | 150mm x 87mm x 165mm |
| Weight | 10kg |
| Warranty | 1 year |
| Terminal type | F2 |
| Features | Long life, High quality, Reliable power, Cost-effective, Low maintenance |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, G Tech Batteries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Batteries in bulk from G Tech Batteries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AVQPB9845B1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AVQPB9845B1ZL
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. C. Babu
Address
No. 338/506-C, Dr. Radhakrishnan Road, Six Corner, Tatabad, Coimbatore, Tamil Nadu, 641012, India
ups battery in Coimbatore
Report incorrect details










































