
Ss Pipes - High-grade Stainless Steel, Corrosion Resistant, Durable And Versatile For Industrial Applications
Price Trend: 190.00 - 265.00 INR
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
50
Brand Name :
304 ,316
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Other, SS Pipe |
| Connection | Other, Welded or Seamless |
| Surface Finish | Other, Polished |
| End Protector | Other, Plastic Caps or Beveled Ends |
| Tolerance | +/- 0.1mm |
| Application | Other, Industrial, Construction, Plumbing, Fabrication |
| Material | Stainless Steel |
| Section Shape | Round |
| Standard | Other, ASTM A312, ASTM A554, IS 1239 |
| Technique | Other, Cold Rolled or Hot Rolled |
| Surface Treatment | Other, Pickled, Polished |
| Alloy or Not | Is Alloy |
| Outer Diameter | 12mm aEUR" 219mm |
| Thickness | 1mm aEUR" 10mm |
| Size | Customized Sizes Available |
| Length | Up to 6 meters or as required |
| FOB Port | Nhava Seva |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
| Packaging Details | As per client requirement |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Middle East, Africa, Central America, Western Europe, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001 |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
80
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAOFN6213E1ZA
Payment Mode
Delivery Point (DP)
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAOFN6213E1ZA
Mumbai, Maharashtra
Accepts only Foreign inquiries
Proprietor
Mr Jayesh Bhansali
Members since
12 Years
Address
Shop No. 6, a Wing, Ground Floor, 134-I, Shri Ganesh Krupa Chsl, Sicka Nagar, Vp Road, Mumbai, Maharashtra, 400004, India
Steel Pipes & Tubes in Mumbai
Report incorrect details






























