


Ss Pipes
Price: 190 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Unit
In Stock
Product Specifications
| Tolerance | A+-0.2 mm |
| Application | Other, Industrial, Construction, Plumbing, Chemical Handling |
| Surface Finish | Other, Polished |
| Connection | Other, Welded / Seamless |
| Product Type | Other, SS Pipes |
| End Protector | Other, Plastic Caps |
| Material | Stainless Steel |
| Section Shape | Other, Round / Square / Rectangular |
| Standard | Other, ASTM A312, A213, A269 |
| Technique | Other, Cold Rolled / Hot Rolled |
| Surface Treatment | Other, Pickling / Annealed |
| Alloy or Not | Other, Non-Alloy / Alloy |
| Outer Diameter | 1/4 inch to 24 inch (6mm - 610mm) |
| Thickness | 0.5 mm to 20 mm |
| Size | Custom sizes available |
| Length | Up to 6 meters or as required |
| FOB Port | Vadodara , Gujarat |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash in Advance (CID), Cash Against Delivery (CAD) |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 15 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia, Western Europe, Eastern Europe, Middle East |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | Yes |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Dealer, Producer
Employee Count
5
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24BZTPS5412F1Z4
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BZTPS5412F1Z4
Vadodara, Gujarat
Manager
Mr. Shripal N. Shah
Members since
8 Years
Address
757/C, G.I.D.C., Makarpura, Vadodara, Gujarat, 390010, India
ss screen pipe in Vadodara
Report incorrect details


































