
Solar Power Panel - High-grade Raw Material, Efficient Energy Conversion | Trustworthy Supplier, Competitive Rates
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Output | 300W |
| Voltage | 24V |
| Dimensions | 1650x992 mm |
| Cell Type | Mono-crystalline |
| Weight | 18 kg |
| Efficiency | 18% |
| Temperature Coefficient | -0.3%/°C |
| Warranty | 25 years |
| Usage | Residential & commercial rooftop applications, off-grid systems, power generation |
| Frame Material | Aluminum |
| Certifications | IEC 61215, IEC 61730 |
| Features | Clean energy, Cost savings, Sustainable power, Reduced emissions, Renewable resource |
| Payment Terms | Others, Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, K T Automation Technology has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from K T Automation Technology at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ballarpur, Maharashtra
Proprietor
Mr. Tej Yadav
Address
Village kannamwar ward,Near New colony, Dist. Chandpur, Ballarpur, Maharashtra, 442701, India
Report incorrect details































