
Solar Power Pack - High Quality Raw Material | Superior Durability And Competitive Pricing
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Solar Panel Power | 100W |
| Battery Capacity | 100Ah |
| Inverter Power | 500W |
| Dimensions | 50x30x20cm |
| Weight | 25kg |
| Protection Class | IP65 |
| Usage | Off-grid power supply for homes, offices, and remote areas |
| Features | Portable power, Solar energy, Reliable backup, Cost savings, Eco-friendly |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Ess Vee Technologies has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Products & Equipment from Ess Vee Technologies at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mr. M. C. Venkataram
Address
office no. 81 Horamavu Main Road, Dodda Banaswadi, near opp govt primary school, Bengaluru, Karnataka, 560043, India
solar power pack in Bengaluru
Report incorrect details









































