
Rs Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Blue |
| Power Output | 300W |
| Dimensions | 1650x990mm |
| Cell Type | Mono-crystalline |
| Voltage | 37V |
| Current | 8A |
| Efficiency | 18% |
| Weight | 20kg |
| Usage | Residential and commercial solar power generation systems. |
| Certification | IEC 61215 |
| Features | Solar Power, Clean Energy, High Efficiency, Durable, Reliable |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, RS Solerise has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from RS Solerise at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Rajesh
Address
Shop No-108, Sector-C, 1st Floor, Tronica city Industrial Area, Near Hdfc Bank, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201102, India
Report incorrect details







































