
Semi Automatic Type Blue Point Tyre Changer Working Voltage: 230 V
Price: 100300.00 INR / Unit
(85000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
100300.00 INR / Piece
Weight :
200.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Other, Tyre Changer |
| Working Voltage | 230 V |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Others |
| Delivery Time | 15 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
| Pkg Box Height | 48.00 in |
| GSTIN | 18% |
| Max Quantity | 10 |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Weight | 200.00 Kilogram |
| Returnable | No |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Length | 36.00 in |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Breadth | 36.00 in |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 10 |
| Mop | 1 |
| Price | 85000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Shipping Type | free |
| MRP | 100300.00 INR |
| Brand Name | RIDDHI TRADERSMPC100 |
| Packsize | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Brand : BLUEPOINT
Inner Clamping Range : 12-22 inch
Outer Camping Range : 10-20 inch
Max Rim Width : 12 inch
Max Wheel Diameter : 1000 mm
Bead Breaking Range : 70-330mm
Turntable Speed : 6.5rpm
Weight : 173 Kg"
Company Details
Air Spray Painting Gun, Fine Quality Paint Oil, Car refinish Paints and others are available at highly reasonable prices here. We came forth as a manufacturer of aforementioned products in the year 2000 and since then have been climbing ladder of success. Our continued success is attributed to our ability to meet our clients demands with quality attested products at prices which do not burn a hole in their pockets. Our client base is vast and we seek to add more renowned names to our list.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
82
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27BSEPS5026B1ZX
Payment Mode
Cash in Advance (CID), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27BSEPS5026B1ZX
Pune, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr. Shantanu Sonawane
Address
Plot No. 391/4, 39/2, Fuge Wadi, Pune, Maharashtra, 411012, India
automatic tyre changer in Pune
Report incorrect details





































