
Semi Automatic Soldering Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Cooling System | Passive Air Cooling |
| Production Capacity | Multiple Soldering Points per cycle |
| Machine Type | Soldering Machine |
| Connectivity Options | PLC External Port |
| Power Rating | 200W |
| Control System | PLC |
| Voltage | AC220V |
| Noise Level | Low Operation Sound |
| Model No | SR-150T |
| Lubricating System | Self-contained grease points |
| Operating Temperature | 50-600C |
| Accuracy | +2C Temperature Accuracy |
| Drive | Pneumatic/Electric |
| Features | Adjustable Soldering Time & Tin Feeder |
| Frame Type | Robust Metal Structure |
| Product Type | Other, Semi Automatic Soldering Machine |
| Technology | Other, Touch Screen PLC Control |
| Power Source | Other, Pneumatic or Electric drive |
| Operating Type | Other, Semi-Automatic |
| Power | 200W |
| Pressure | 0.4 - 0.8MPa, clean and dry |
| Dimension (L*W*H) | 520*495*775MM |
| Weight (kg) | 15kg |
| Usage & Applications | PCB/Component Soldering |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
21
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AVPPA4109A1Z1
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AVPPA4109A1Z1
Noida, Uttar Pradesh
Proprietor
Ms Shahnwaz Alam
Members since
2 Years
Address
Sector 63A, VILLAGE BAHLOLPUR, NEARBY INDIAN GAS AGENCY, Noida, Gautambuddha Nagar Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
automatic soldering machine in Noida
Report incorrect details




























